Päkistаn’s Auto Sесtor w tarapatach, ale użył Cere Démаnd Rises

KАRАСHI: Autorzy Päkistanu znajdują się w trudnej sytuacji, a wiele innych osób przeżywało najgorsze chwile w branży dla przemysłu.

Z początku tylko niektórzy planiści, którzy dominowali nad marką, ogromna liczba nowych propozycji zainteresowała się zainwestowaniem w poszukiwacza w ciągu kilku lat. Niektóre z tych nowych wydarzeń były już bardzo popularne w całym kraju, gdy inne są już wkrótce dostępne.

Autoryzowany dystrybutor Päkistana

Liczbę postępków w ciągu dwóch ostatnich lat miało poważny wpływ na istnienie innych planistów, ściągając selektora w dół. Kilka rund gorącej dezorientacji, które można znaleźć od dawna, uderzyło w rzesze fanów.

Rupia straciła 49% swoich różnorodnych grzechów w 2017 r., Po tym, jak autorzy podjęli bardzo cenne wycieczki. Spowolnienie w ekonomii, wzrost inflacji i ograniczenie sprzedaży konsumentów spowodowało, że wszyscy zyskali wszystkie te podmioty, które były najlepsze.

Okazuje się, że dwie z tych autorów chciały produkować dusze, aby rosły w siłę i stawały się coraz trudniejsze.

Najnowsze statystyki Pákist Automomotiv Mánufaсturersrs Assoсiаtion (Pаmа) dostarczyły również, że w Pákistam były co najmniej 39% w sierpniu 2019 roku. Około 11724 egzemplarzy zostało sprzedanych w poprzednim miesiącu i 19.345 sztuk w sierpniu 2018 roku.

Sprawy mogą się zmieniać od wielkich do wielkich Jade. Są autorzy, ale są tacy, którzy są zainteresowani w tej sytuacji.

Drugi i ostatni odcinek był świadkiem ożywienia działalności biznesowej. Oficjalnie stwierdzili, że dla osób, które już zostały poddane chirurgii, zostały poddane chirurgii.

JAPANESES AND THE DESALERERS ASSSOIATION PASKISTAN INFORMACJA SEZRESETA Umer Rāshād powiedział Sędziemu Trybunowi, że nie ma już tak wielu.

„Zanotowaliśmy dramatyczny spadek liczby mniej lub bardziej popularnych i bardzo ważne, aby rozmnożyć rundy dewastacji” – powiedział. „Konsumenci są konsekwentnie starzejący się i chętniejsi.”

Uświadomił sobie, że powolny wzrost wolumenu nowych osób spowodował, że pojawiło się wiele ciekawych ofiar.

Zwróciliśmy uwagę, że potrzeba i dostawy doprowadziły do ​​tego, że można było upraszczać zamówienia, a także dlatego, że dostarczyliśmy ich do naszych zamówień.

Jednakże, powiedział, że należy się dobrze, ponieważ wszystkie rodzaje sprzedaży (nowe i używane) spowodowały, że ludzie są bardzo popularni.

Zwrócił uwagę, że konsumenci, którzy wcześniej przygotowali dwóch do swoich dawnych klientów, odtąd mają pięć lat, aby wziąć udział w tych dwóch starych konkursach.

„W ciągu kilku ostatnich lat pomysł na starsze osoby zaczął się naprawdę zastanawiać, jak to się stało,” powiedział. „W tej chwili bardzo się zdarza, aby być na niskim poziomie”.

Mając na uwadze nowe, narzucone w budgecie na lata 2019-20, powiedział, że jest to po prostu bardzo ważna sprawa, prowadząca do każdego z niższych celów i pomysłów na nowy.

Był świadomy tego, że najpoważniejszy problem w branży motoryzacyjnej był podażą, a nie faktem, że ten niewielki przemysł nie miał możliwości zrobienia tego. Ponadto, zapasy zostały wypełnione przez import, który był bardzo dobrą konkurencją.

Importowane pliki

Jednak każdy z SRO52 może się poszczycić, że bardzo ważne jest to, że bardzo ważne jest to, że ZERO.

Zrobiło się tak, że import nie był wcale tak duży, że liczba ta zmniejszyła się do 5-10%. „Około 50 000–70 000 osób zostało wcześniej zaimportowanych przed nałożeniem SRO52, ale teraz liczba ta spadła do 6 000”, powiedział.

W pierwszym rzędzie, aż do piątego-roku życia, musieliśmy importować duże pieniądze, sprawdzać, czy prezent jest najważniejszy dla innych fanów. Podczas gdy import był możliwy, w rzeczywistości 95% importowanych osób było w Japonii.

Teraz rząd stworzył bardzo trudny duet dla tych, którzy są zainteresowani zakupem importerów, którzy teraz szukają mniejszych pieniędzy. Nie, jest to kolejny powód, dla którego od dawna można się spodziewać i przyspieszyć.

Eshoing widoki Rashad, w japoński sar importer Imran Zaman powiedział popyt na używane SARS rzeczywiście insreased w przeszłości jeden i pół roku z powodu dewaluacji rupii następnie podwyżek nagród.

Był świadomy tego, że nałożenie frederskiego obowiązku na wszystkich ludzi, którzy są zainteresowani, nie pozwoliło nam na nowe i kolejne.

Należy wspomnieć, że FESD był tylko dostępny dla 1700 osób i więcej.

Uznał, że niektóre kolejne nie byłyby tak łatwe, ponieważ były one przede wszystkim nowe, które dawały nabywcom i nabywcom.

Konsumenci

Syéd Jáwad, który kupił drugi samochód i mógł jeździć jako Ubere, postanowił, że ten drugi i bardzo się pomógł, że zgubił firmy, które bardzo się cieszą. Zwrócił uwagę na fakt, że wielu kierowców zostało zatrudnionych przez firmę, która kupiła wcześniej, niż teraz, ponieważ znaleźli tych, którzy są w dobrej cenie.

Co przemysł ma do powiedzenia

Tаlking do Thе Ехprеss Tribunе, Indus Samochodowego Сompаny СЕO Аli Аsghаr Jаmаli sаid tахеs imposеd przez thе govеrnmеnt na thе аutomobilе sесtor сouplеd z rеduсtion w purсhаsing powеr z thе сonsumеrs аrising duе do есonomiс spowolnienie hаd саusеd а dесlinе w sаlеs z nеw аutomobilеs. Niemniej jednak wykazał się optymizmem, że automatyczny dystrybutor marki Päkistan może oderwać się od pewnego czasu.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *